Tonårsgrupp hösten 2020

Tonårsgrupp startar i Larslundskyrkan fredagen den 28/8 och är på fredagar 18:30-21:30.

Tyvärr har vi beslutat att ställa in denna grupp t o m 22/12 då vi respekterar de restriktioner som Folkhälsomyndigheten gett. Restriktionerna tillåter grupper för unga födda -05 och senare men vi i ledargruppen kom överens om att vi ville ta det säkra före det osäkra. Vi ser fram emot att ses igen när denna period är över och ha kul tillsammans! Välkomna med då!

Detta är inte fritidsgården Larslundsgården utan en helt ny typ av grupp! Fritidsgården är tyvärr inställd under hösten 2020 pga att vi ej har ledare som tillhör riskgrupp pga ålder och därför inte kan vara med som ledare under pågående Corona-pandemi.

I stället inbjuder vi till denna Tonårsgrupp som fungerar så att vi ses fredagar 18:30-21:30. På Tonårsgruppen är vi med under hela kvällen och gör aktiviteterna tillsammans. Kvällen innehåller aktiviter i form av idrottshall, lekar eller något annat kul, sedan fikar vi och har en samling där vi pratar om kristen tro och har även fritt häng tills det slutar 21:30

På grund av Corona-situationen är gruppen begränsad och det finns 15 st platser så om du vill vara med så är det bra om du anmäler till pastor Elin Westöö att du vill komma! Mitt telefonnr är 0736514862 eller Mail: larslundskyrkanspastor@gmail.com

Hoppas du vill komma och vara med!